
Starting to think you guys like spending money more then UL hiking
Under 10oz and under $25
Stainless steel 20oz cup $10
Ti spork $8
Flat esbit stove $2
Hexamine tabs 60 cents each x8
Match book free
$24.80
If you want to cut about 3oz buy a titanium cup for 20 extra bucks
Everything fits inside the cup to pack, 8 tabs is enough for 4-6 meals and I can carry more if needed, system also gets notably lighter as you use the tablets.
This is a bit of a rant ill admit, but every other post on this sub is "what $700 quilt should I buy as a beginner" and I just want to remind people that spending money is a choice not a requirement of the hobby,
For the same weight as a can of isobutane and a pocket rocket you can have a whole cook system that costs $25
Sure if you get absolutely meticulous and spend 10x as much you can cut an ounce, maybe 2 over this set up with a TI cup, but is it really worth it?